نشانه ای از هنر ایرانی در فرش دستباف

بازگشت به نوشته‌ها

نشانه ای از هنر ایرانی در فرش دستباف

نشانه ای از هنر ایرانی در هر فرش دستباف دیده می شود و این نوع فرش در خیلی از شهرهای جهان طرفدار دارد.

در تقسیم بندی هفتگانه هنر جهان، نامی از فرش به چشم نمی خورد و فرش جایگاهی ویژه ای در هنر جهان ندارد.

اما فرش ایرانی، یکی از اصیل ترین زمینه های هنری این کشور است.

فرش برداشت ایرانی از هستی است که زمین را به تمثیلی از آن می آراید.

فرش دستباففرش ایران که عموما جلوه گاه فردوس برین یا باغ های بهشت ایرانی بوده است، حال و هوا و آرامش معماری باع های ایرانی را با خود به همراه داشته اند.

استفاده از رنگ هایی چون فیروزه ای، لاجوردی، کهربایی و قرمز ایرانی و صدها رنگ منحصر به فرد دیگر که سرچشمه از کاشی کاری ایران و تنوع رنگ خاک های این کشور دارند، با لطافت ابریشم و پشم گوسفندان عشایر، عمیقا با فرهنگ این کشور پیوند خورده است.

نشانه ای از هنر ایرانی در فرش دستباف تمام شهرها دیده می شود و در دنیای نمادشناسی نیز، هر فرش مانند کتابی قابل خوانش است و داستانی را در خود جای داده است.

در فرش ایرانی، بته، سروی است که باد بر آن وزیده و تارک آن خمیده است.

فرش دستباف

تمام فرش های دستباف ایرانی دارای سرنوشت و قصه خاص خود هستند و می توان در قصه آن ها عشق و اصالت را یافت.

در ایران امروز که فرش از مقام یک اثر هنری خارج شده و در جایگاه یک کالای تجاری قرار گرفته و متولی فرش دیگر نه هنرمندان بلکه تجار اند، بته گالری، در قلب شهر تورنتو، با پروژه فرش سعی در گردهم آوردن هنرمندان فرش ایرانی دارد.

فرش دستباف

هنرمندانی که پیشینه فرش را به خوبی مطالعه کرده اند و با الهام از رنگ و نقشه های پیشینیان، هنر مدرن خود را خلق می کنند و با زندگی پرهیاهوی این دوران تطابق می دهند تا جای خود را در تمام دنیا باز کنند تا فرصتی برای عرض اندام در هنر جهان داشته باشند.

فرش های دستباف مجموعه حیدریان نیز از مرحله طراحی تا مرحله پایانی بافت با قصه خاص خود بافته می شوند و هر فرش یک کتاب برای خواندن است.

تنوع فرش های دستباف حیدریان را در فروشگاه زییین ببینید

اشتراک گذاری پست

بازگشت به نوشته‌ها